Razmišljanja

Pogled s Svete Gore

Kakšen pogled se vam odpira na Slovenijo s Svete Gore. Ste zadovoljni s tem kar vidite?

»Življenje v hribih je nekoliko drugačno. Ljudje v dolini imajo svoje spore, težave,… Z vrha pa je pogled na življenje bolj jasen. Burja in jugo nas velikokrat ne samo prepihata do kosti, ampak prinašata tudi svežino in jasnino. Pogled v človeka je zato lahko drugačen, ne samo površinski, ampak lahko seže tudi v globino človeškega srca. In tak pogled razodeva in prinaša veselo novico, da je v vsakem človeku veliko dobrega, ki pa je žal v vsakdanji družbi pogosto neopazno. Mi s Svete Gore skušamo gledati z Božjimi očmi v srce vsakega človeka.«

foto: Iztok Pipan

In kako ste zadovoljni s tem kar smo kot skupnost v 33 letih naredili iz države?

»Ta pogled se lahko zelo razlikuje po različnih delih države. Seveda pogrešam tisto enotnost, ki smo jo pokazali, ko smo se odločili za samostojnost. V decembru imamo tudi njen praznik. Želim si, da bi na ta dan več govorili o edinosti, ki v temelju še vedno obstaja in ki se je vsi veselimo. Tukaj na Goriškem pa ni zaznati tolikšne delitev med ljudmi. S številnimi, s katerimi se srečujemo na partizanskih slovesnostih, se srečamo tudi tukaj v cerkvi. Mnogi, ki ne hodijo na partizanske prireditve, se mi zahvalijo in povedo, da so tukaj zato, ker vedo, da sprejemam vse in jih ne delim. To je zame osnovno spoštovanje. Kot sem že dejal, je treba dovoliti različnost, saj nas ta bogati. Sam imam veliko prijateljev, ki nosijo rdečo zvezdo na partizanski kapi, a jih ne moti, da sam nosim križ. Mislim pa, da je veliko delitev umetno ustvarjenih.«

V nasprotju s politiki, ki netijo delitve, vi med ljudmi, katerih predniki so se v drugi svetovni vojni borili na nasprotnih straneh, zaznavate pripravljenost spraviti se?

»Delitev med navadnimi ljudmi, če tako rečem, ni. Že v vsakodnevnem življenju izrečena žal beseda povzroči v človeku nelagodje, slabo vest in potrebo po takojšnjem opravičilu, spravi, da bi lahko pomirjeni nadaljevali skupno pot. Seveda so izjeme, a med običajnimi ljudmi res ne opažam potrebe, da bi si še dodatno oteževali življenje. Politika pa dejansko premalo vlaga v pomiritev ljudi. Neti in podžiga spore predvsem za lasten obstoj.«

(iz pogovora za Večer)